RUSYA
Giriş Tarihi : 05-06-2020 09:38   Güncelleme : 05-06-2020 09:38

Rusya'da Petrol Sızıntısı

Sibirya’da Ambarnaya Nehri’ne bir elektrik santralinden dizel yakıtı sızması nedeniyle bölgede acil durum ilan edildi. Putin yaşanan sızıntıyı zamanında makamlara bildirmeyen tesis yöneticilerini televizyonda azarlayarak, “Acil durumları sosyal medyadan mı öğreneceğiz?” dedi.

Rusya'da Petrol Sızıntısı

Rusya’nın Sibirya bölgesinde bir elektrik santralinden Ambarya Nehri’ne 20 bin ton dizel yakıt sızıntısı oldu. Bölgede, 350 kilometrekarelik bir alan dizel yakıtla kaplandı. Coğrafi koşullar sebebiyle nehrin temizlenmesinin çok uzun zaman alacağı belirtildi.


Sibirya Valisi Aleksander Uss Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e yaşanan korkunç faciayı iki gün sonra sosyal medyadan öğrendiğini aktardı. Bunun üzerine Putin, katılmış olduğu video seminerde şirketin yöneticisi Sergey Lipin’i azarladı. Putin, “Neden olaydan devlet kurumları 2 gün sonra haberi oluyor? Acil durumları sosyal medyadan mı öğrenceğiz” diyerek şirket yöneticisini azarladı.

Putin gerçekleşene doğa katliamı ile alakalı soruşturma başlatılması talimatı verdi. Soruşturma kapsamında tesisin bir yöneticisinin gözaltına alındığı bildirildi. Norilsk Nickel’den yapılan yazılı açıklamada ise olayın zamanında ve usulüne uygun olarak rapor edildiği savunuldu.