DÜNYA
Giriş Tarihi : 30-09-2020 15:34   Güncelleme : 30-09-2020 15:34

Azerbaycan, Ermenistan Cy-25 uçağının düşmesi hakkında açıklama yaptı

Azerbaycan Devlet Başkanı'nın dış ilişkiler konusunda yardımcılığını yapan Hikmet Gadjiyev'in açıklamalarında göre iki Ermenistan uçağı dağa düştü ve patladı.

Azerbaycan, Ermenistan Cy-25 uçağının düşmesi hakkında açıklama yaptı

Hikmed Gadjiev " Ermenistan yönetimi kendi halkına yanlış haberleri veriyor. Ermenistan ordusu yönetimi ikinci uçakla ilgili başkalarını suçlamak yerine kendi pilotuyla ilgili haber verseydi daha iyi olurdu." açıklamasında bulundu.

Önceden Ermenistan savunma bakanlığı Cy-25 uçağını Türk f-16 uçaklarının düşğrdüğünü iddia etmişti ancak  Azerbaycan yönetimi ve Türk Dış İşleri Bakanlığı  bu açıklamaları yalanladı. zerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev Türkiye sadece Azerbaycan'a moral veriyor sıcak çatışmaya katılmıyor açıklamasında bulundu.

Kremlinden yapılan açıklamalarda da Türkiyenin herhangi bir sıcak çatımaya girdiğ ile ilgili veri bulunmadığı açıklandı. Dimitry Peskov'un açıklamalarına göre Rusya Dağlık Karabağ bölgesinde gelişen olayları yakından takip ediyor. Peskov açıklamalarında Gümrü ve Erevanda konuşlanmış askeri alanları ve garnizonlarının bulunduğunu hatırlattı.

Dağlık Karbağ bölgesinde 27 Eylül sabahından beri iki taraf arasında ateş ve karşılıklı suçlama devam ediyor.